האב גבריאל נדאף

 

האב גבריאל נדאף מנצרת הוא אזרח ישראל, כומר יווני אורתודוקסי אשר כיהן בעבר כדיין בבית הדין הדתי של העדה ושימש כדובר הפטריארכיה בירושלים. בנוסף לעיסוקו ככומר וראש העדה היוונית-אורתודוקסית ביפיע הוא נמנה על מייסדי עמותת פורום גיוס העדה הנוצרית (ע"ר) הפועל לשילוב נוצרים בחברה הישראלית דרך גיוסם לצה"ל בהתנדבות ומשמש כיו"ר העמותה והמנהיג הרוחני של הנוצרים הארמים בישראל.

פעילותו של האב גבריאל והקמת הפורום מהווה נקודת מפנה משמעותית בהיסטוריה של מדינת ישראל, החברה הישראלית ויחסיה עם המיעוטים ונחשבת בעיני רבים כאחד מהתהליכים הציוניים החשובים ביותר מאז קום המדינה. זאת הפעם הראשונה בה מוקם ארגון מהעדה הנוצרית דוברת הערבית המונהג על ידי כהן דת ששבר את מחסום הפחד וקורא באופן גלוי להשתלבות מלאה בחברה הישראלית, תוך תרומה והגנה על המדינה, ותומך במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית המשמשת גם כבית לנוצרים החיים בה והרוצים להיות שווים בין שווים בחובות ובזכויות. הוא מאמין כי את התיקונים בישראל יש לעשות מתוך שותפות וביקורת בונה ולא מתוך בדלנות וניצול אזרחי. האב גבריאל ממשיך לדגול באמירתו חרף מסע איומים, הפחדות, חרמות, לחצים ואף אלימות מילולית ופיזית המופנים נגדו, נגד בני משפחתו ונגד אחרים אשר מעורבים בפעילות. במקביל אף נעשו ניסיונות למנוע ממנו את הכניסה לכנסיית הבשורה בנצרת וכן למנוע ממנו מלקיים טקסים דתיים תוך פגיעה חמורה בעקרון חופש הדת והפולחן בישראל. לחצים הופעלו על הפטריארך היווני-אורתודוקסי על מנת שיפטר את האב גבריאל ממשרתו. בנו של האב גבריאל שהתגייס בשנה שעברה הותקף באלימות קשה, הבן השני תלמיד י"ב החל בתהליכי הגיוס. בעוד אנשי דת אחרים התומכים במהלך, נסוגו ואינם מעיזים לומר את הדברים בגלוי כמוהו, ממשיך האב גבריאל לפעול באומץ תחת האיומים הרבים ולקרוא לבני העדה להשתלב. הוא מאמין שהגיעה העת לומר זאת בגלוי ולפעול למען מטרה זו ועושה זאת כבר מעל לשלוש שנים.

האב גבריאל מלווה בני נוער לפני הגיוס בפרויקטים חינוכיים וכן מסייע לנוצרים בפתרון בעיות שונות ומהווה גם כתובת לחיילים נוצרים על רקע בעיות שונות ובכללן בנושאי דת וזאת בתאום עם אכ"א והרבנות הצבאית. עם שחרורם של הנוצרים משירות צבאי או לאומי הם זוכים במלגות, סדנאות ופעילויות נוספות להקלת כניסתם לשוק העבודה ולמען השתלבות בחברה הישראלית. האב גבריאל מוביל את המהלך ההיסטורי של שיבת הנוצרים בישראל לשורשיהם ההיסטוריים, הנוצריים-ארמים ולרישומם תחת הלאום הארמי.

פעילותו זו גרמה לסקרנות רבה בקהילות נוצריות ויהודיות בעולם והאב גבריאל מוזמן להרצות ולנאום בפני קהלים שונים של אנשי דת נוצרים, יהודים, אנשי תקשורת, פוליטיקאים סטודנטים ועוד. הוא מקיים מסעות ברחבי העולם, שם הוא מצביע על העובדה כי מדינת ישראל היא אי של שפיות במזרח התיכון והיא המקום הבטוח ביותר לנוצרים במזרח התיכון. במסעותיו אלה הוא מרצה נגד האנטישמיות ונגד תנועת ה- BDS וקורא להידוק היחסים בין נוצרים ליהודים בארץ ובעולם. בין השאר הוא נאם במועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה, בפרלמנטים בלונדון, מדריד ובפריז, בכנסיות וקמפוסים בדרום אפריקה, בקונגרס האמריקאי, במוסדות האיחוד האירופי, בקמפוסים בארה"ב, לפני נוצרים מאמינים באוסלו ועוד. בארץ הוא נפגש עם עשרות משלחות שונות ומגוונות מחו"ל ומרצה להם את משנתו. בשנת 2015 הוציא לאור האב גבריאל ספרון שנותן מענה נוצרי תיאולוגי לתופעת ה BDS, הספרון תורגם עד היום לאנגלית, ספרדית, גרמנית ואיטלקית.

פורום גיוס העדה הנוצרית שהקים האב גבריאל נוסד בקיץ 2012  ומאגד נוצרים ישראלים דוברי ערבית, מכל הזרמים, הגאים בהשתייכותם למדינת ישראל והדוגלים בשילוב מלא של הנוצרים הישראלים במדינה ובחברה הישראלית, תוך הדגשת הצורך לשוב לזהות הנוצרית-ארמית, הזהות ההיסטורית השורשית של הנוצרים בארץ-ישראל.  הפורום הינו הארגון היציג והראשון שמקדם ומוביל פעילות ענפה בתחום זה. ערב חג המולד 2015 מנתה הקהילה הנוצרית בישראל כ 163 אלף אזרחים (מתוכם כ 133 אלף דוברי ערבית). מיעוט איכותי זה הוא בעל פוטנציאל אדיר לתרום לביטחון המדינה, לקידומה של הכלכלה והחברה הישראלית, ואף לייצוגה בגאווה רבה בחו"ל.

הפורום בהובלת האב גבריאל פועל לעידוד בני העדה להשתלב באופן מלא בחברה הישראלית ובמדינת ישראל ולהתנדב למערכות הביטחון השונות בתור חובה אזרחית גרידא, ומתוך רצון לתרום למדינה ולשמור על גבולותיה. פעילות הפורום מחזקת את תחושת שותפות הגורל בין הקהילה הנוצרית והחברה היהודית, ומנחילה ערכים של אחריות חברתית, ערבות הדדית ואזרחות אמתית ופעילה בקרב המתגייסים ומשפחותיהם.

עקרונות הפורום, שהוטמעו על פי משנתו של האב גבריאל, דוגלים בשותפות גורל בין יהודים ונוצרים לקידום המדינה, כמדינה יהודית ודמוקרטית, בה נהנים בני העדה נוצרית משוויון זכויות, כבוד, שגשוג וחופש דתי, תוך טיפוח דו קיום אמתי המבוסס מעל הכל על יחסים סימטריים של תרומה למדינה במקביל להנאה משירותיה, על יחסי שלום, אחווה ושכנות טובה עם כל המגזרים. הפורום רואה ערך מיוחד בגיוס לצה"ל של בני העדה הנוצרית, שכן צה"ל הינו כור ההיתוך של החברה הישראלית והמפתח אליה ומעודד כאופציה שנייה את ההתנדבות לשרות הלאומי. בגיוס כזה יש בכדי לסייע בהגנה על המדינה בה אנו חיים, והנוצרים בתוכה. הפורום מקדם פעילויות חינוך והסברה, תרבות, סיורים ועוד, בהם מטופחת מורשת הזהות הנוצרית ושותפות הגורל עם מדינת ישראל וכן פועל להבעת סולידריות ולסיוע לנוצרים הנרדפים במזרח התיכון ולפליטים נוצרים שנמלטו לכורדיסטן. הפורום פועל גם בתחומי ההשכלה הגבוהה והשמה לעבודה לטובת צמצום פערים, ייצוג הולם ומימוש הפוטנציאל של צעירים העדה הנוצרית מתוך מטרה לשלבם שילוב מלא בכל תחומי החיים בחברה הישראלית. בנוסף מקדם הפורום את חיזוק היחסים בין נוצרים ליהודים בעולם, נאבק באנטישמיות ובחרמות (BDS) ושם דגש על העובדה ההיסטורית באמצעות חינוך ותרבות כי היהודים והנוצרים הם הילידים של ארץ הקודש וכי מקור הנצרות הינו מהיהדות.


אותות ופרסים:

תעודות, פרסים ואותות הערכה שניתנו לאב גבריאל על הובלתו את פורום גיוס העדה הנוצרית.

  • אות הוקרה ממכללת הגליל סכנין
  • אות הוקרה מבית ספר תיכון אורית בנצרת
  • אות "אם תרצו" לציונות
  • תעודת הוקרה מארגון בני ברית
  • אות הוקרה מהקונגרס היהודי העולמי והשדולה בכנסת לחיזוק היחסים עם הקהילות הנוצריות בעולם
  • נבחר בין  100 המשפיעים  לחיוב על העם היהודי לשנת 2014 של המגזין ALGEMEINER
  • פרס רוטרי
  • אות הוקרה ממוזיאון ארצות המקרא הוענק מידי יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין
  • פרס ע"ש מנחם בגין – מרכז מורשת בגין
  • נבחר בין  100 המשפיעים  לחיוב על העם היהודי לשנת 2015 של המגזין ALGEMEINER